logo boiron
alergia

Jak naturalnie i bezpiecznie radzić sobie z letnimi dolegliwościami – alergią, ukąszeniami i oparzeniami?

Dermatologia
Czas na czytanie: 5 min

Wiosną i latem nasilają się rozmaite przypadłości na tle alergicznym, ukąszenia owadów czy oparzenia słoneczne. Warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Nadchodzą letnie wakacje. Dla większości z nas to upragniony czas urlopu, a przede wszystkim wypoczynku na łonie natury. Niestety, lato nie zawsze oznacza tylko przyjemności. Wyjazdy, biwaki i spędzanie czasu na zewnątrz sprzyja również powszechnym letnim dolegliwościom. Wiosną i latem nasilają się rozmaite przypadłości na tle alergicznym. niemniej dokuczliwe bywają ukąszenia przez owady czy oparzenia słoneczne.

Warto zatem wiedzieć, jak można sobie poradzić z takimi dolegliwościami za pomocą naturalnych metod. oto kilka porad, które mogą się przydać podczas letniego wypoczynku:

Alergia

Dla alergika wiosna i lato kojarzy się bardzo często z dokuczliwymi objawami. Wodnisty, obfity katar, łzawiące oczy, zatkany nos i świąd podniebienia uprzykrzają życie i pogarszają samopoczucie. Jak najlepiej sobie poradzić z takimi symptomami, stosując naturalne metody?

zioła

Inhalacje parowe

Doskonałym sposobem na udrożnienie nosa są inhalacje parowe z wykorzystaniem ziół lub olejków eterycznych. Wdychanie aromatycznej pary szybko udrażnia nos, odblokowuje drogi oddechowe i przynosi ulgę w dolegliwościach kataralnych. Można tu wykorzystać takie zioła jak np. szałwię, tymianek, lawendę czy rumianek. Dobrze sprawdzą się również olejki eteryczne – olejek lawendowy, eukaliptusowy, rumiankowy, miętowy, czy z drzewa herbacianego.

Zioła

Ciepłe napary ziołowe działają osuszająco, przeciwzapalnie i łagodząco w objawach wodnistego kataru siennego. Osobom borykającym się z alergią pomogą takie zioła lecznicze, jak np. rumianek, krwawnik, tymianek, pokrzywa, nawłoć, czy czystek.

Woda

Picie dużych ilości czystej wody jest niezbędne dla alergika. Niedostateczne nawodnienie organizmu może spowodować nasilenie reakcji alergicznych. Picie wody ułatwia także detoksykację i pomaga szybciej pozbyć się szkodliwych czynników uczulających.

Dieta

Właściwy sposób odżywiania się ma niebagatelne znaczenie nie tylko w przypadku alergii. Jeśli jednak zmagamy się z katarem siennym z dużą ilością wydzieliny, dobrze jest ograniczyć produkty mleczne, słodycze oraz banany, ponieważ nasilają one produkcję śluzu i utrudniają pozbycie się uciążliwych symptomów. Alergicy powinni również zadbać o dużą ilość świeżych warzyw i owoców w swojej codziennej diecie. Zawierają one mnóstwo antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie, poprawiają odporność i oczyszczają organizm. Dobrze jest także pić dużo zielonej herbaty, która zawiera związki łagodzące objawy alergiczne.

rodzina

Naturalne leki homeopatyczne

W łagodzeniu objawów alergicznych doskonale sprawdza się homeopatia. Leki homeopatyczne pomagają złagodzić dokuczliwe objawy, a stosowane na dłuższą metę i pod kontrolą lekarza homeopaty mogą nawet pomóc pozbyć się alergii na dobre. Co ważne, ponieważ leki te nie powodują skutków ubocznych, są bezpieczne dla każdej grupy wiekowej. Mogą być zatem stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, nawet u tych najmłodszych.

Apis mellifica - obrzęk, reakcje alergiczne miejscowe, skórne, zaczerwienienie skóry, świąd, poprawa pod wpływem zimna (np. Zimnych okładów)

Euphrasia officinalis - alergia dotycząca głównie oczu, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie, świąd, obrzęk, poprawa po zamknięciu oczu i w ciemności

Nux vomica - katar sienny, kichanie salwami, wodnisty, niedrażniący wyciek z nosa na świeżym powietrzu i suchy, zatkany nos w cieple i w nocy

Sabadilla - kichanie, świąd podniebienia, katar sienny, uczulenie za zapach kwiatów

Poumon histamine - stosowany w profilaktyce alergii, przede wszystkim oddechowych, ale także skórnych

Allium cepa - wodnisty, obfity, podrażniający katar, łzawienie, kichanie, zaczerwieniony, bolesny nos, katar sienny, alergiczny nieżyt nosa

Oleje roślinne

Przede wszystkim te, które zawierają większość tłuszczów nienasyconych. Mają one działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Najlepiej sięgnąć po olej z czarnuszki, olej lniany, olej z orzechów włoskich, czy dobrej jakości olej rzepakowy. Kwasy omega-3 odgrywają ważną rolę w leczeniu i profilaktyce objawów alergicznych.

Ukąszenia owadów

Latem nie da się uniknąć kontaktu z wszędobylskimi owadami. Najbardziej dokuczliwe są komary, które pozostawiają na naszej skórze czerwone i silnie swędzące bąble. Najbardziej bolesne to zazwyczaj użądlenia przez owady błonkoskrzydłe (pszczoła, osa, szerszeń). Jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad tych owadów, nie grozi nam wstrząs anafilaktyczny ani wizyta w szpitalu, możemy sobie poradzić z dokuczliwymi objawami za pomocą naturalnych sposobów.

Najczęściej stosowane metody na złagodzenie przykrych skutków ukąszeń przez owady to:

piknik

Zimne okłady

Na swędzące lub bolesne miejsce przykładamy kostki lodu, owinięte w bawełnianą szmatkę lub cienki ręcznik, aby nie uszkodzić skóry nadmiernym zimnem. Można przykładać także zmoczony lodowatą wodą ręcznik. Zimno chwilowo złagodzi pieczenie i świąd.

Olejek z drzewa herbacianego

Specyfik ten cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym, łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza stan zapalny. Jest wygodny w stosowaniu, ponieważ można go aplikować bezpośrednio na chorą skórę, bez potrzeby mieszania go z innym, neutralnym olejkiem. Poza tym charakteryzuje się specyficznym zapachem, który dla nas jest zazwyczaj przyjemny, natomiast może odstraszać owady i pajęczaki.

Związki o intensywnym zapachu

Jak np. mentol, olejek miętowy, kamfora, olejek lawendowy czy ocet jabłkowy działają chłodząco, przez co przynoszą ulgę swędzącej i piekącej skórze. Często mają też działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Aloes

Żel z aloesu, najlepiej schłodzony wcześniej w lodówce, znacznie pomaga złagodzić dolegliwości po ukąszeniu lub użądleniu. Regeneruje chore miejsce, działa bakteriobójczo, uśmierza ból, łagodzi świąd i jednocześnie nawilża i chroni skórę.

Sok z cytryny

Ma działanie odkażające, ponadto potrafi zmniejszyć świąd.

Olej kokosowy

Łagodzi ból i świąd dzięki zawartości przeciwbakteryjnego kwasu laurynowego.

leki homeopatyczne

Cebula

Świeżo przekrojony plaster cebuli przykładamy na ugryzione miejsce. Sok z cebuli ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, szybko łagodzi dolegliwości związane ze świądem, bólem i pieczeniem podrażnionej skóry.

Leki homeopatyczne

Wśród leków homeopatycznych znajdziemy kilka specyfików, które szybko i skutecznie potrafią poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Działają one przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, ułatwiają gojenie i regenerację skóry. Im szybciej po nie sięgniemy, tym prędzej nam pomogą. Najczęściej stosuje się leki podawane doustnie, w postaci granulek. Niektóre produkty są również dostępne w postaci żelu, który nie tylko przyjemnie chłodzi ukąszone, rozpalone miejsce, lecz również szybko likwiduje świąd i zapobiega rozdrapaniu ranki. W przeciwieństwie do chemicznych leków przeciwuczuleniowych, leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych. Warto mieć je zawsze pod ręką na wakacyjnych wyjazdach lub w plenerze.

Apis mellifica - obrzęk, świąd, opuchnięcie ukąszonego miejsca, palący lub piekący ból, zaczerwienienie skóry, złagodzenie objawów pod wpływem miejscowego zimna

Cantharis vesicatoria - silne palenie, pieczenie po ukąszeniu, pęcherze, bolesność ukąszonego miejsca, nadwrażliwość na ból

Tarentula hispana - twarda grudka po ukąszeniu lub ugryzieniu (często przez pająka), miejscowe, bolesne stwardnienie, piekący ból

Ledum palustre - piekący i kłujący ból po ukąszeniu, miejsce ukąszenia sine, fioletowe, chłodne w dotyku, ale poprawa pod wpływem zimna miejscowego

Pamiętajmy, że po użądleniu przez owady błonkoskrzydłe należy jak najszybciej wyciągnąć żądło, z którego jeszcze przez jakiś czas wycieka jad, potęgując dolegliwości. Nie wolno go uciskać, lepiej posłużyć się pęsetą lub innym narzędziem. Chore miejsce trzeba dokładnie przemyć ciepłą wodą z mydłem i zdezynfekować środkiem odkażającym, ponieważ owady żądlące mogą niekiedy przenosić drobnoustroje chorobotwórcze. Na bolesne i opuchnięte miejsce dobrze jest przyłożyć zimne okłady lub okłady z roztworu sody oczyszczonej. Podrażnioną skórę można posmarować olejkiem z bazylii, z mięty pieprzowej lub olejem kokosowym. Warto również zaaplikować takiej osobie odpowiedni lek homeopatyczny doustny oraz miejscowy, w postaci żelu, który szybko ochłodzi i ukoi chorą skórę.

Oparzenia słoneczne

Poparzenia słoneczne zdarzają się nawet najbardziej przezornym osobom. Czasem wystarczy niewiele, żeby doświadczyć przykrych skutków przebywania na słońcu. Niekiedy kończy się na zaczerwienionej, rozpalonej skórze, czasem jednak może dojść do poważniejszych objawów, jak ból głowy, gorączka, pęcherze czy udar słoneczny. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy medycznej. Zazwyczaj jednak dobrze sobie radzimy z oparzeniami słonecznymi za pomocą naturalnych, domowych sposobów.

Pierwszą rzeczą, jaką należy jak najszybciej zrobić jest schłodzenie rozgrzanej skóry. Musi ono jednak przebiegać bardzo delikatnie i stopniowo, aby nie spowodować szoku termicznego i nie pogorszyć stanu chorego. W tym celu można zastosować:

aloes

Zimne okłady

Najlepiej przykładać na skórę nasączone zimną wodą ręczniki lub pieluchę. W miarę nagrzewania się materiału, trzeba go ponownie schłodzić w zimnej wodzie. Jeśli efekty działania słońca dotyczą większej powierzchni skóry, dobrze jest wejść pod letni prysznic lub przygotować sobie chłodną kąpiel w wannie. Różnica temperatur musi być niewielka, tak aby kąpiel przyniosła nam ulgę, a nie ból.

Aloes

Szczególnie w postaci żelu, szybko łagodzi skutki oparzeń różnego rodzaju. Chłodzi, regeneruje i nawilża podrażnioną skórę, zmniejsza pieczenie, świąd i stan zapalny. Aloes działa jak prawdziwy balsam kojący na wszelkie uszkodzenia skóry. Na oparzone miejsca można również przykładać kompresy nasączone świeżo wyciśniętym sokiem z liści aloesu, jeśli mamy takowy pod ręką.

Produkty mleczne

A ściślej może to być zsiadłe mleko, kefir lub maślanka. Najlepiej jeśli są wyjęte prosto z lodówki, wówczas szybciej i skuteczniej schłodzą poparzone miejsca. Ze względu na swój zasadowy odczyn regulują pH skóry i nawilżają ją, a dzięki obecnym w nich witaminom mają działanie regenerujące.

Skrobia ziemniaczana

Którą należy rozrobić z chłodną wodą i taką miksturą nasączać kompresy gazowe i przykładać je na skórę. Do okładów można także wykorzystać surowe, zmielone i mocno schłodzone ziemniaki. Skrobia ziemniaczana łagodzi ból i podrażnienia oraz zapobiega pęcherzom.

kobieta

Białko jaja kurzego

Działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się podrażnionej skóry. Białko należy ubić i powstałą pianę nakładać na chore miejsca.

Panthenol

Stosowany najczęściej w postaci pianki na oparzenia, nie tylko słoneczne. Ma działanie łagodzące, uśmierza pieczenie i zapobieganie tworzeniu się bąbli.

Naturalne leki homeopatyczne

W przypadku oparzeń działają szybko i skutecznie. Łagodzą bolesne objawy, zmniejszają pieczenie, a także zapobiegają potencjalnym komplikacjom poparzenia. Mogą być stosowane również wtedy, gdy mamy do czynienia z udarem słonecznym. Działają na gorączkę, ból głowy, osłabienie i inne symptomy udaru. Podane doustnie, w postaci granulek, wywołują działanie ogólne na organizm, co doskonale uzupełnia zewnętrzne działanie powyższych metod.

Belladonna - wysoka gorączka, pulsujący, silny ból głowy, nadwrażliwość skóry na dotyk, pobudzenie, rozpalenie, silne pragnienie, skóra jest gorąca, czerwona, może być spocona

Apis mellifica - zaczerwienienie, gorąco, ból, różowy obrzęk, kłujący ból, poprawa pod wpływem zimnych okładów

Cantharis vesicatoria - silny ból i pieczenie, pęcherze po oparzeniu słonecznym

Glonoinum - gorączka, ból i zawroty głowy, palpitacje serca, wrażenie rozpierania głowy, napływ krwi do głowy

Ważne! ze względu na bardzo wysoki profil bezpieczeństwa, leki homeopatyczne można aplikować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. są bezpieczne również dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.

Aby działanie leków homeopatycznych było jak najskuteczniejsze, wskazane jest, aby skonsultować ich wybór z lekarzem homeopatą, który pomoże dobrać właściwy lek na konkretne objawy u danej osoby. Pamiętajmy również, że im szybciej podamy lek, tym lepsze efekty terapeutyczne uzyskamy. Warto zatem mieć swoją apteczkę homeopatyczną zawsze pod ręką – szczególnie w czasie wakacyjnych wyjazdów, letnich wycieczek i wypraw na łono natury. Szybka interwencja w nagłych sytuacjach może uratować nasz urlop i uchronić nas przed komplikacjami zdrowotnymi.

Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Farmaceutka, specjalistka w dziedzinie medycyny chińskiej