logo boiron

Passiflora

Męczennica to niezwykły kwiat, który stanowi doskonały środek uspokajający i łagodzący.

Passiflora incarnata (łac. nazwa męczennicy) to znacznie więcej niż tylko ozdobna roślina. To również roślina o wyjątkowych właściwościach uspokajających i łagodzących. W Boiron podchodzimy do niej z należytym szacunkiem na każdym z etapów jej przetwarzania, aby otrzymany produkt leczniczy, zawierał jej wszystkie prozdrowotne właściwości.

passiflora

Aztecka metoda na uspokojenie

Kiedy hiszpańscy zdobywcy przybyli do Meksyku w XVI wieku, Aztekowie znali już zalety passiflory, a w szczególności jej właściwości uspokajające. Widząc w tym kwiecie wszystkie symbole męki Chrystusa, jezuici nazywają roślinę Passiflora incarnata. Co oznacza "kwiat ucieleśniający pasję". Dla nich słupki symbolizują gwoździe użyte do ukrzyżowania, a włókna - koronę cierniową. Pięć zabarwionych na czerwono pręcików symbolizuje z kolei pięć ran zadanych Chrystusowi przed śmiercią. Sprowadzona do Europy passiflora w początkowym okresie ceniona była głównie ze względu na jej smaczne owoce. Dopiero w XIX wieku amerykańscy lekarze odkryli jej właściwości uspokajające. Passiflora jest wymieniona we francuskiej farmakopei od 1937 roku.

Gdzie rośnie Passiflora incarnata?

Passiflora incarnata znana również jako winorośl granatowa w Luizjanie, pochodzi z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie dziko. Występuje również w Ameryce Środkowej, zwłaszcza w Meksyku, a także na Bermudach i w Indiach Zachodnich. Obecnie jest też uprawiana w Afryce Północnej i w basenie Morza Śródziemnego ze względu na jej właściwości lecznicze oraz ozdobne. We Francji rośnie tam, gdzie klimat jest łagodny: głównie na południu, ale także w Andegawenii, Morbihan i zachodniej części Calvadosu.

męczennica

Jak rozpoznać Passiflora incarnata?

Istnieje ponad 500 gatunków passiflory. Ale to właśnie Passiflora incarnata - ma najwięcej korzyści dla naszego zdrowia. Nie należy jej mylić z gatunkiem, którego owocem jest marakuja czyli Passiflora edulis. Passiflora incarnata to roślina pnąca, która może osiągać do 9 m wysokości. Podczas kwitnienia piękno kwiatowych płatków potęguje pachnąca korona otaczająca słupek i pręciki. Oprócz właściwości leczniczych, Passiflora incarnata jest również ceniona za smaczne żółto-pomarańczowe owoce.

passiflora

Właściwości uspokajające i kojące

Passiflora incarnata jest bogata w wiele składników aktywnych. W szczególności flawonoidy, alkaloidy beta-karbolowe, maltol, fenole i olejki eteryczne... To dzięki nim Passiflora incarnata ma właściwości uspokajające i łagodzące. Ponadto jest tradycyjnie stosowana w przypadku bezsenności lub stanów lękowych. W Boiron do produkcji używamy wyłącznie świeżej passiflory zbieranej latem na terenie Francji. Natychmiast po zebraniu rośliny są transportowane do naszych laboratoriów i bezzwłocznie przetwarzane, aby zachować wszystkie właściwości.

Z punktu widzenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła tradycyjne zastosowanie pasifflora incarnata jako „łagodnego środka uspokajającego, skutecznego w walce z niepokojem i bezsennością na tle nerwowym”. WHO potwierdza, że roślina ta może być skuteczna w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych związanych z lękiem i przy bolesnych miesiączkach oraz nerwobólach i kołataniu serca na tle nerwowym1.

(1) https://www.who.int/medicines/publications/traditional/MedPlantsMonograph3.pdf, page 257