logo boiron

FAQ: Fakty i mity na temat leczenia homeopatycznego

Zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów, którzy zaczynają korzystać z terapii homeopatycznej, funkcjonuje wiele stereotypów. Poznaj co jest faktem, a co mitem.

Uważa się, że homeopatia…

Istnieje wciąż wiele utartych poglądów na temat homeopatii; stereotypy te są powielane z powodu nieznajomości metody terapeutycznej oraz roli w praktyce lekarskiej.

Oddzielmy prawdę od fałszu!

FAŁSZ I PRAWDA

Homeopatia bywa często mylona z fitoterapią, która działa tylko w oparciu o właściwości lecznicze roślin. W homeopatii wykorzystuje się substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.

Istotna cecha wyróżniająca homeopatię to fakt, że surowiec (roślinny, zwierzęcy lub mineralny) poddaje się rozcieńczeniu i dynamizacji w celu stosowania w bardzo małych dawkach. Stąd pochodzi popularne powiedzenie: „dawka homeopatyczna".

1- PubMed
2- Qutubuddin M, Singh S, Nayak C et al. Efficacy of individualized homeopathy in bronchial asthma in adults: Double-blind, randomized, placebo-controlled, clinical trial in the context of usual care. Advances in Integrative Medicine. 2019;58-65