logo boiron
homeopatia

Homeopatyczna apteczka wakacyjna

Pozostałe
Czas na czytanie: 5 min

Wakacyjne przygody powinny tylko ekscytować – a nie martwić. Dlatego w podróż warto wziąć ze sobą homeopatyczną apteczkę. Sprawdź, co do niej zapakować!

Letnie wojaże mają być przyjemnością, a wakacyjne przygody powinny tylko ekscytować – a nie martwić. Dlatego w podróż warto wziąć ze sobą homeopatyczną apteczkę na nieprzewidziane problemy zdrowotne. Oto lista kilku niezwykle skutecznych leków, które pomogą przy najczęstszych dolegliwościach.

Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.

Biegunka, choroba lokomocyjna, ukąszenia, urazy… to tylko kilka najczęstszych problemów każdego podróżnika. By nam nie zepsuły urlopu, zróbmy listę niezbędnych produktów homeopatycznych, które może stosować każdy członek rodziny: od niemowlęcia, przez przyszłą mamę, po babcię. Są bezpieczne, nie mają skutków ubocznych, można je łączyć z innymi lekami, pobudzają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Oto lista najważniejszych.

lody

Problemy żołądkowe

Niestrawność, zatrucie pokarmowe, wzdęcia – to częste przypadłości podróżnych. Zwłaszcza latem, kiedy nie szczędzimy sobie deserów i lodów. Jeśli jednak pojawią się dolegliwości żołądkowe warto sięgnąć po poniższe preparaty:

Arsenicum album – uczucie bólu brzucha wynikające z zatrucia pokarmowego, z towarzyszącą bolesną biegunką, wymiotami i gorączką.

Nux vomica- ból brzucha wskutek przejedzenia się, zwłaszcza w przypadku spożycia nadmiernej ilości potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawionych, kawy oraz alkoholu.

China rubra – osłabienie towarzyszące utracie płynów fizjologicznych w czasie biegunki i wymiotów.

Carbo vegetabilis – kiedy brzuch jest silnie wzdęty, pojawiają się gazy, uczucie osłabienia oraz zimne poty.

Uwaga: Bardzo mocny ból brzucha może świadczyć o ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego lub innych poważnych zaburzeniach zdrowotnych. Dlatego w sytuacji niewyjaśnionego i gwałtownego bólu brzucha należy niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza!

dzieci w samochodzie

Choroba lokomocyjna

Wynika z zaburzenia pracy błędnika, co skutkuje zawrotami głowy, mdłościami i wymiotami. Jeśli problem występuje sporadycznie i nie jest nasilony, zadbajmy przede wszystkim o małe suche przekąski, jak herbatniki czy sucharki – które nie dopuszczają do silnego głodu – częstej przyczyny mdłości w podróży. Na nasiloną chorobę lokomocyjną skuteczne będą:

Cocculus indicus - pogorszenie stanu podróżującej osoby pod wpływem obserwacji obiektów szybko przesuwających się za oknem, nudności, wymioty, zawroty głowy.

Tabacum – gdy podróżnik cierpi na silne zawroty i bóle głowy nudności, wymioty, bladość twarzy, a jego stan poprawia się na świeżym powietrzu.

Borax - nudności, zawroty głowy nasilające się przy ruchu w górę i w dół (np. samolot, winda).

Dostępne są także opaski akupresurowe (uciskają odpowiedni punkt na nadgarstku), co zapobiega mdłościom. Można je stosować u dorosłych i dzieci.

na rowerze

Siniaki i stłuczenia

Upadek podczas górskiej wędrówki czy stłuczka rowerowa mogą skutkować siniakami. Odpowiednio szybko zastosowane preparaty homeopatyczne przyspieszą naturalny proces gojenia.

Arnica montana – zawiera silne naturalne substancje działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dlatego skutecznie pomoże przy siniakach, uderzeniach, niegroźnych upadkach czy stłuczeniach. Można ją też stosować w przypadku poważniejszych kontuzji, krwiaków i obrzęków. Warto też mieć ze sobą żel ze świeżą arniką, na stłuczenia i urazy.

Apis mellifica –pomocny będzie w przypadku naciągnięcia i naderwania mięśni oraz kiedy pojawił się obrzęk i zaczerwienienie, a ulgę przynoszą zimne okłady.

Bryonia alba – do stosowania przy większych urazach, kiedy wystąpiła opuchlizna, zasinienie, a dolegliwości bólowe stopniowo rosną, łagodzi odczyn zapalny.

Ruta graveolens - na urazy stawów i ścięgien, przy wszelkiego rodzaju skręceniach i zwichnięciach - wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Można ją zastosować także w różnego rodzaju stanach zapalnych ścięgien oraz w stanach, którym towarzyszy uczucie potłuczenia, rozbicia mięśniowego i sztywności. Pomoże np. przy nadwyrężeniu ścięgna Achillesa.

piknik

Ukąszenia owadów

Nasilona reakcja organizmu po ukąszeniu przez osę, szerszenia czy pszczołę może oznaczać, że mamy silną alergię na jad tych owadów. Dreszcze, gwałtowna opuchlizna szczególnie dróg oddechowych, bladość, niepokój – mogą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym.

Ważne: Kiedy wiemy o swojej alergii – bezwzględnie miejmy zawsze przy sobie zestaw do szybkiego podania adrenaliny. W przeciwnym razie – w przypadku ukąszenia – konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna!

Jeśli jednak ukąszenia to dla nas przede wszystkim problem swędzenia i zaczerwienienia, warto zaopatrzyć się w preparaty homeopatyczne dostosowane do konkretnych objawów:

Apis mellifica – stosowany jako pierwsza pomoc w użądleniach, gdy pojawia się jasnoczerwony obrzęk, kłujący ból, silny świąd, a złagodzenie dolegliwości następuje po przyłożeniu zimnych okładów.

Ledum palustre – piekący i kłujący ból po ukąszeniu , miejsce po ukąszeniu jest sine, chłodne.

Poumon histamine – obrzęk, pokrzywka, reakcja alergiczna po ukłuciu owadów.

Na swędzące i piekące ukąszenia można też zastosować stare babcine metody, jak okład z octu czy plasterka cebuli – mają miejscowe działanie ściągające i przeciwzapalne.

Sprawdzi się również żel Dapis, który szybko koi swędzące zmiany po ukąszeniach komarów oraz pomaga ograniczyć dyskomfort przy swędzących podrażnieniach skóry. Preparat może być stosowany przez dorosłych i dzieci, które ukończyły 1 rok życia.

opalanie

Oparzenia słoneczne

Preparatem pierwszej pomocy przy oparzeniu, po którym pojawia się intensywny, palący, tnący, żądlący ból, a następnie pęcherze, jest Cantharis.

Apis mellifica - kiedy skóra jest jasnoczerwona, obrzmiała, wrażliwa na dotyk, obolała i piekąca.

Belladonna - na oparzenia słoneczne i wszystkie te, które przynoszą bardzo silny ból, gorączkę oraz uczucie rozpalenia.

Calendula - jest wskazana w oparzeniach łagodniejszych, powierzchownych i niezbyt dokuczliwych.

Gorączka

W przypadku stanu gorączkowego, któremu towarzyszy silne pragnienie należy podać Aconitum napellus. Natomiast gdy gorączka występuje z silnym osłabieniem, potami i dreszczami Arsenicum album. Przy wysokiej gorączce, gdy chory jest czerwony, rozpalony Belladonna. Gelsemium sempervirens przy gorączce przebiegającej z silnym osłabieniem, drżeniem mięśniowym, bólem głowy i sennością.