Rumianek, mały kwiat o wielkich zaletach

 

Rumianek, noszący łacińską nazwę Chamomilla vulgaris, słynie z właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a zwłaszcza pomocny jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z ząbkowaniem. W Boiron używamy jedynie świeżo zebranych kwiatów, które poddajemy szybkiej obróbce, zachowując w ten sposób ich wszystkie dobroczynne właściwości.

Rumianek: roślina o wielu zaletach

 

Rumianek lub Chamomilla vulgaris nosi wiele różnych nazw jak chociażby maruna czy też rumianek apteczny albo lekarski. Jednak co ważne ma on wiele zalet dla naszego zdrowia. Pomaga uśmierzyć ból, a w szczególności ten spowodowany pojawianiem się zębów u niemowląt. 

chamomillamask

Rumianek: starożytny lek

 

Niektóre odmiany rumianku były stosowane już przez Egipcjan, Greków i Rzymian ze względu na ich właściwości lecznicze. Za panowania Karola Wielkiego, jedną z roślin zalecanych do uprawy w ogrodach królewskich była „febrefugia”. Uważa się, że jest to właśnie nasz rumianek pospolity.

rumianekmask

Jak rozpoznać rumianek?

 

Rumianek to roślina zielna o wysokości od 20 do 50 centymetrów, występująca na terenie całej Europy. Należy do rodziny Asteraceae (astrowatych) i rośnie w poszyciu. Z jej wyprostowanych łodyg wyrastają lancetowate liście. Kwiaty są zebrane w koszyczki o białych płatkach zewnętrznych i żółtych środkach. Po roztarciu w palcach wydzielają mocny, bardzo charakterystyczny i przyjemny zapach.

Zalety rumianku

 

Rumianek zawiera wiele aktywnych składników o działaniu przeciwzapalnym. Wśród wszystkich dobroczynnych dla naszego zdrowia związków znajdujących się w rumianku warto wymienić flawonoidy, kumaryny, kwasy fenolowe i olejki eteryczne. W jego kwiatostanach znajdziemy też wiele składników mineralnych biorących udział w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Ulga w bolesnym ząbkowaniu

 

Rumianek był znany w starożytności zarówno jako środek przeciwskurczowy, lek na gorączkę, jak i wspomagający trawienie. Dziś rumianku używamy do łagodzenia dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu. Rumianek może też działać uspokajająco, gdy dziecko jest pobudzone.

rumianekmask

Z punktu widzenia WHO

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje rumianek jako „wsparcie w leczeniu lekkich stanów zapalnych przewodu pokarmowego”, a także „środek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy (…) stosowany również w łagodzeniu zmęczenia oczu oraz w leczeniu infekcji dróg moczowych i biegunek1”.

(1) Monographie de l’OMS, volume 1 , page 93 > https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y%20page%2089

Udostępnij :

Facebook
Linkedin
test@tes.fr
ok