logo boiron

Calendula

Nagietek lekarski używany był jako lek i nie tylko już w starożytności. To remedium na wiele problemów.

Calendula officinalis (łac. nazwa nagietka lekarskiego) to szansa dla naszego zdrowia. Dzięki działaniu antyseptycznemu oraz przeciwzapalnemu znajduje zastosowanie gównie w dermatologii. W Boiron szczególnie dbamy o zachowanie jego dobroczynnych właściwości, od etapu uprawy, aż do procesu przetwarzania w produkt leczniczy.

nagietek

Zacznijmy od łacińskiego znaczenia

We Francji nagietek nazywany jest również nagietkiem ogrodowym, a to dlatego, że nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa „solsequia” składającego się z członów sol (słońce) i sequi (następować), co oznacza „tego, kto podąża za słońcem”. Kwiat nagietka ma rzeczywiście tę szczególną cechę, że dostosowuje się do słońca. Zamyka się w nocy i ponownie otwiera dopiero rano, kiedy słońce pojawia się na niebie.

Nagietek: delikatny kwiat

Nagietek lekarski to roślina uprawna. Uprawia się ją głównie na równinach lub w górach średnich, a kwitnie w ciepłych i słonecznych miejscach. W Europie występuje przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego.

Dzięki zdolności do śledzenia ruchu słońca, Calendula officinalis ma szczególnie długi okres kwitnienia, który trwa od wczesnego lata do późnej jesieni. Jednocześnie jednak jej kwiaty są delikatne, a sama roślina nie jest odporna na zimno.

calendula

Korzyści znane od wieków

Nagietek lekarski był już stosowany jako lek w czasach starożytnych. Pierwotnie stanowił także popularny barwnik, kosmetyk, a nawet pokarm.

Dopiero później cywilizacje grecka, indyjska i arabska odkryły wszystkie jego właściwości lecznicze. W Europie, w XII wieku, św. Hildegarda wspomina o nagietku w swoim traktacie o medycynie. Podkreślała jego zalety w leczeniu liszaju skóry głowy, ciemieniuchy oraz zaburzeń jelitowych.

Bogactwo substancji aktywnych1

Właściwości calenduli
nagietek lekarski

Uznane właściwości dermatologiczne

Niezależnie od tego czy jest stosowany w postaci maści, kremu, balsamu lub olejku, nagietek lekarski wykazuje szerokie zastosowanie w dermatologii. Działa antyoksydacyjnie, nawilżająco i regenerująco na komórki w przypadku stanów zapalnych, podrażnień i pęknięć. Nagietek ma też działanie przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne. Wspomaga gojenie i zabliźnianie ran, łagodzi podrażnienia, w szczególności w przypadku nietolerancji, a także przy oparzeniach słonecznych.

Nagietek w Boiron

W Boiron współpracujemy w ponad 90% z certyfikowanymi hodowcami ekologicznymi, którzy przestrzegają bardzo restrykcyjnych wytycznych. Jeśli chodzi o metodę uprawy, jest ona opracowana tak, aby miała minimalny wpływ na środowisko. Zużywana jest mała ilość wody oraz nie stosuje się nawozów i pestycydów. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ naszej działalności na środowisko, preferujemy partnerstwa regionalne. Tak więc nagietek lekarski, którego używamy, pochodzi głównie z Francji: Maine i Loary, Drôme, Ardèche i Corrèze.

calendula

Od zbioru do etapu przetwarzania

Zbiór odbywa się w okresie kwitnienia, od końca czerwca do października. Zbiera się świeże kwiaty nagietka wraz z łodygą, która może mieć długość do 15 cm. Następnie przewozi się kwiaty w plastikowych skrzyniach, uważając, aby ich nie zgnieść. Po przybyciu do laboratorium w ramach kontroli botanicznej identyfikuje się i weryfikuje gatunek. Następnie kwiaty nagietka poddaje się analizom fizykochemicznym i mikrobiologicznym oraz sprawdzany jest brak pestycydów i zanieczyszczeń. Na zakończenie procesu produkcji, każda partia ekstraktu jest dokładnie kontrolowana zgodnie ze specyfikacjami francuskiej Farmakopei.

calendula

Z punktu widzenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje nagietek lekarski za „środek do zewnętrznego leczenia powierzchownych ran, umiarkowanych stanów zapalne skóry i błony śluzowej jamy ustnej, zranień oraz owrzodzeń żylnych2”.

(1)Źródła do schematu : • Wichtl M, Anton R. Plantes thérapeutiques, Ed. Tec & Doc, 1999, 88-91. • Conseil de l'Europe Préparations de plantes utilisées en tant que matières premières dans les préparations cosmétiques ; Ed. Conseil de l'Europe, 1989, 112. • Vidal-Ollivier E., Babadjamian A., Maillard C., Elias R., Balansard G. Identification and determination using high-performance liquid chromatography of six saponosides in flowers of Calendula officinalis L. Pharm. Acta Helv., 1989, 64(5-6), 156-158. • Newall C.A., Anderson L.A., Phillipson J.D. Herbal medicines : A guide for health-care professionals Ed. The Pharmaceutical Press, London, 1996, 58-59. • Andersen FA, Bergfeld WF, Belsito DV, Hill RA, Klaassen CD, Liebler DC, Marks JG Jr, Shank RC, Slaga TJ, Snyder PW. Final report of the Cosmetic Ingredient Review Expert Panel amended safety assessment of Calendula officinalis-derived cosmetic ingredients. International journal of toxicology 2010, 29(4 Suppl):221S-243S.

(2)Source : monographie de l’OMS , page 35 > https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=2&isAllowed=y%20page%2089